Poučavanje na daljinu

Tjedan programiranja i poučavanje na daljinu

Poučavanje na daljinu može biti vrlo zahtjevno za učitelje i učenike jer donosi brojne prepreke koje treba svladati. No ne morate prestati poučavati programiranje, računalno razmišljanje pa čak ni robotiku samo zato što su vaši učenici kod kuće. U nastavku slijede savjeti i resursi koji bi vam mogli pomoći.

  • Coding@Home: ovo je zbirka kratkih videozapisa, materijala za aktivnosti tipa „uradi sam”, zagonetki, igara i zadataka za programiranje za svakodnevnu primjenu kod kuće i u školi.
  • Programiranje bez računala: ovdje ćete pronaći različite aktivnosti koje možete isprobati kod kuće kako biste učili ili poučavali programiranje služeći se predmetima za svakodnevnu upotrebu.
  • Materijali za učenje: ovdje su dostupni „Materijali za učenje” i vodiči o održivom razvoju i umjetnoj inteligenciji koji u nastavnim planovima imaju odjeljke o poučavanju na daljinu.
  • Repozitorij resursa: mnogi resursi iz ovog repozitorija mogu se koristiti i u scenarijima poučavanja na daljinu. Dostupni su resursi i za poučavanje i za učenje programiranja.
  • Webinari o programiranju od kuće: jeste li znali da je u Tjednu programiranja organizirano nekoliko webinara o učenju i poučavanju programiranja od kuće? Pogledajte ih!

Sedam savjeta za poučavanje programiranja na daljinu

  1. Upoznajte se s konceptima, programskim jezikom i softverom Iako kodiranje i programiranje učenici mogu u određenoj mjeri učiti samostalno primjenjujući metodu pokušaja i pogreške, morat ćete ih usmjeravati i pomagati im da uoče pogreške u sintaksi. Budite spremni na promjene i prilagodbe ako s pomoću određenog digitalnog alata ili programskog jezika ne postignete očekivane rezultate učenja.
  2. Ojačajte samopouzdanje učenika Motivirajte učenike sadržajnim nastavnim cjelinama kako biste im pomogli da ostvare svoj puni potencijal. Neka sami odabiru projekte i određuju željene rezultate te na taj način razvijaju svoje vještine i kreativnost. Ujedno vam preporučujemo da budete realistični i postavite ciljeve koje vaši učenici mogu postići.
  3. Potaknite učenike da rade u skupinama Programiranje u skupinama mnogo je zabavnije i usto će vašim učenicima pomoći da ostvare složenije i kreativnije projekte. Osim toga, neki se učenici mogu osjećati usamljeno kad uče na daljinu, a to se može izbjeći radom u skupinama. Na primjer, možete otvoriti mrežne sobe za sastanke u kojima će se učenici okupljati u skupinama ili uvesti međusobno vrednovanje u okviru kojeg će učenici razmjenjivati konstruktivne povratne informacije o svojim projektima.
  4. Iskoristite softver otvorenog koda i besplatne internetske platforme za učenje programiranja Postoji mnogo kvalitetnih resursa za učenje i poučavanje programiranja koji su istodobno napredni i jednostavni za upotrebu. Vaši se učenici mogu služiti tim besplatnim alatima za koje ne morate kupovati licencije niti preuzimati softver. Većinu njih možete pronaći u repozitoriju Tjedna programiranja, a to su primjerice Scratch, App Inventor, Code.org, EarSketch, Sonic Pi itd. Baš kao i Materijale za učenje Tjedna programiranja, te alate možete iskoristiti za bilo koji predmet.
  5. Poučavajte kroz igru Prvi koraci u programiranju trebali bi biti zanimljivi i zabavni. Iako ovaj put možda nećete moći podijeliti to zadovoljstvo uživo, svejedno se možete zajedno igrati i zabaviti! Na primjer, možete predložiti svojim učenicima da se odmore od nastave tako da se povežu i zajedno zaigraju CodyColor, edukativnu igru za više igrača koja je namijenjena učenju računalnog razmišljanja kroz igru.
  6. Simulirajte stvarnu interakciju u učionici Tehnologija nam omogućuje da barem djelomično oponašamo interakciju koja je uobičajena u učionici. Možete potaknuti učenike da u određenim trenucima uključe svoje kamere, virtualno podižu ruke, postavljaju pitanja uživo ili u okviru za čavrljanje, ispunjavaju digitalne ankete i rješavaju testove itd. Neki od digitalnih alata koji vam mogu poslužiti u tu svrhu uključuju Zoom, Microsoft Teams, GoToMeeting ili Jitsi za nastavu uživo te Kahoot, Mentimeter ili Google Forms za testove i interakciju u učionici. To će učenicima pomoći da se osjećaju kao da su u razredu i da se povežu sa svojim vršnjacima.
  7. Pobrinite se da materijali budu lako dostupni i cjenovno pristupačni Vodite računa o tome da nastava programiranja bude realistična i uključiva: svi potrebni materijali trebaju biti lako dostupni u svakom kućanstvu, a svi učenici trebaju biti u mogućnosti ispuniti nastavne zadatke. Ako neki učenici to ne mogu učiniti, prilagodite svoj pristup. Na primjer, materijali potrebni za aktivnosti programiranja bez računala moraju biti cjenovno pristupačni (škare, papir ili markeri). Ako se vježbe programiranja izvode na internetu, provjerite imaju li svi učenici kod kuće pristup tabletu ili računalu te stabilnu internetsku vezu.